Blog

Vlastní úvodní fotka

Vlastní úvodní fotka

Představu o tom co by mělo být na úvodní fotce jsem měl téměř od samého počátku. Západ slunce za panoramatem Brna s nasvíceným Špilberkem a Petrovem. Ale kde k takové fotce přijít? Prvotní pátrání začalo na mapě. Hledal jsem vyvýšené místo nacházející se na ose spojnice oněch dvou staveb. To mě zavedlo do Kamenné čtvrti z čehož byl pěkný nedělní výlet. Teoreticky by se tu dala pořídit i ona zmíněná fotka. Problém je, že slunko zapadá na opačné straně než bych potřeboval.

Spilberk

 

Další lokalita odkud by se dalo ono panorama vyfotit jsou Vinohrady. Takže jsem vzal foťák na rameno sedl na kolo a jel zkoumat jestli najdu vhodné místo. Našel jsem skoro vhodné. Výhled kazily dráty elektrického vedení a ještě to pořád nebyl ideální azimut.

Ještě ten samý večer, využil jsem neobvykle krásného počasí, jsem vyrazil na Slatinu. Přesněji Černovickou terasu. Tu našel jsme pole. A zase to elektrické vedení. Ale obloha začala chytat ten odstín, který jsem si představoval pro svůj záměr. Nakonec nefotím foto pro výstavu, ale „jen“ na web. Vznikla tak fotka ze které se dalo pro tento účel vyjít. Že jsem to fotil bez stativu, podložený starým vysavačem co jsem našel v křoví již jen dokládá naši kreativitu.

Panorama 140313

 

Dál už následovala jen postprodukce ve photoshopu. Nejvíc daly zabrat dráty od elektráren jejichž stopy jsou na fotce bohužel patrné do teď. Ještě mám v merku jedno místečko odkud by to snad bylo bez rušivých elementů, ale tam asi nebude jen tak jednoduché se dostat. Tak až příště.

Změna šablony

Změna šablony

Vybrali jsme si tzv. fullpane šablonu od Themify. Tak jak jsem byl zpočátku nadšený z placené šablony po její instalaci jsem rychle vystřízlivěl. Její možnosti nastavení jsou tak obsáhle, že se to snad vyrovná stavbě webu na zakázku. Ze surové instalace jsem byl v podstatě nešťastný. Začal jsme na podpoře hledat jestli k ní existuje něco jako návod k použití. Narazil jsem na odkaz na import vzorových dat. To mě zachránilo a znovu navodilo pocit nadšení. Dostal jsem tak vzorové demo příspěvky do našeho webu a s tím už si umím poradit. Snad jsem si tím neudělal moc nepořádek ve struktuře, protože jsme tím stáhl úplně všechny fíčury, které šablona nabízí a myslím, že ne úplně všechno je třeba využít. Ono přeci jen někdy méně znamená více a rozhodně nechceme aby se u nás návštěvník ztratil.

Teď už jen zbývá získat fotku na titulní stránku podle našich představ.

Návštěva u tiskaře

Návštěva u tiskaře

Po nějakém čase jsem navštívil společníka, abych se podíval jak si osvojil tisk na 3D tiskárně. Uvítal mě se slovy, že s emu nedaří. Tiskl zrovna krabice na odpad. Ale jejcih geometrické proporce způsobovaly velké pnutí v jednotlivých vrstvách a následné praskání.

 

Na pracovní ploše tiskárny je vidět nepodařený výtisk krabice. Barevnost krabice je způsobená vyměňováním materiálu během tisku. Tiskárna si pamatuje kde skončila a tak je možné tisk přerušit, vyměnit materiál v extrudéru a zase se vrátit tam kde se skončilo.

Ve Sketchup jsme navrhli jinou krabici a aplikovali jiné parametry pro tisk. Tentokrát byla stěna silná jen 0,6 mm a byla tvořena jediným průchodem trysky. Výšku jsme definovali na 10 cm.

Začátek tisku

Zhruba po hodině a půl bylo hotovo. Krabička jako ze škatulky. Musím se přiznat, že jsem sám mile překvapen jak je hotový výtisk pevný a že se jedná o použitelný výrobek.

 

Šablony

Šablony

Jako každý web budeme potřebovat nějak vypadat. Protože prostředků není nazbyt rozhodli jsme se pro nějaké předpřipravené řešení. Jeho první částí je redakční systém. Tady nebyla volba moc těžká. Myslím, že se žádným se nedá šlápnout vedle a tak jsme zvolili bez velkého zkoumání WordPress. Přestože instalační šablona není vůbec špatná, máme trochu jiné představy. Proto si budeme muset vybrat jinou a upravit k obrazu svému. A to už je větší problém. Jestliže redakčních systémů na první pokus najdete do deseti tak šablon jsou to tisíce.

A jak vybrat tu správnou? Narazil jsem na stránky, které se zabývají recenzováním šablon a to jak těch dobrých tak i špatných. Těžko říct jestli špatná existuje, ale pokud se tím někdo zabývá tak toho zřejmě ví více než my a ušetří nám tím spousty času. Ano jsou šablony zadarmo, ale rád si za něco co funguje připlatím a v porovnaní s designem na zakázku co jsme zaplatili za Geal je taková prémiová, v recenzi pochválená šablona za hubičku.

Vznik stránek zoncna.cz

Vznik stránek zoncna.cz

Po velmi dlouhém přemýšlení jsme konečně dali dohromady náš záměr a spustili tyto stránky. V červenci roku 2012 jsem narazil na článek „Konec éry Made in China“. Jednalo se rychle se rozvíjející oblast 3D tiskáren. Zaprvé je to pro mně technicky velice zajímavé a zadruhé mě napadlo, že to je oblast, které je nová a tak by nebylo špatné být u toho – podobně jako po sametové revoluci byl obchod s kopírkama. Nadnesl jsme tento záměr kamarádovi a pro velké nadšení jsme začali hromadně bookovat domény s obsahem klíčového 3D print. Chtěl jsme mít databanku s 3D modely a jejich prodejem vydělávat. Než jsme se rozhoupali situace se trochu změnila. Na webu se objevily místa kde je nepřeberné množství 3D modelů k dispozici zdarma. Způsobili to společnosti produkující 3D tiskárny, aby jejich zákazníci měli co tisknout. S naším rozpočtem bychom něčemu takovému nemohli konkurovat. Takže nelituji, že jsme to nestihli.

Teď jsme tady s novým plánem a jednáme daleko rychleji. Zabookovat doménu, nainstalovat redakční systém a začít tvořit. Jako první krok bude poskytování služby trojrozměrného skenování lidí. Například hlavy pro vytvoření bysty. Nebo celé postavy pro vytisknutí sošky na 3D tiskárně a to naší vlastní nebo na velké tiskárně třetí strany. A nebo poskytnutí modelu pro tisk na vlastní tiskárně. V současné době jsou totiž tiskárny celkem dostupné. My jsme pořídili Průša i3, aby jsme mohli testovat a hlavně poskytnout poradenství našim zákazníkům.

Ještě nás čeká dlouhá cesta, tak nám držte palce. Děkujeme